Diskuse o současné podobě vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem dnes čeká ministry zahraničí evropské osmadvacítky v Bruselu. Mezi dalšími body jejich jednání nechybí vztahy s Íránem, dění v Libyi či blízkovýchodní mírový proces.

Vysoce postavení unijní představitelé dávali koncem minulého týdne jednoznačně najevo, že dnešní debata související s Ruskem se nebude týkat sankcí. O prodloužení hospodářských opatření, které unie na Rusko uvalila kvůli ukrajinské krizi, se má rozhodnout do června. EU jejich podobu svazuje výlučně s prosazením mírových dohod z Minsku.

Po dohodě s Teheránem ohledně jeho jaderného programu se postupně mění podoba vztahů mezi unií a Íránem. Později na jaře by do země měli odjet jednat zástupci Evropské komise, cestu organizuje šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Hovořit se dnes má také o blízkovýchodním mírovém procesu a zatím neúspěšných snahách světového společenství dohodnout v Libyi vznik vlády, se kterou by bylo možné začít mluvit o rekonstrukci země.

Je také pravděpodobné, že ministry v nějaké podobě nemine ani nejnovější vývoj kolem migrační krize či syrské občanské války. Přípravou summitu EU, který bude probírat nedávné turecké požadavky spojené s pomocí Ankary při řešení migrační situace, by se ovšem měli ministři odpovědní za unijní problematiku zabývat především v úterý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner