Napjatá situace po nedávném útoku vojenskou nervovou látkou v Británii bude nejsledovanějším bodem dnešní schůzky ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Bruselu. S okolnostmi a souvislostmi útoku v jihoanglickém Salisbury z počátku měsíce své kolegy seznámí britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Byl to právě Johnson, kdo minulý týden s pokusem o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery spojil přímo ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten tuto neděli s jasným náskokem vyhrál volby a obhájil svůj prezidentský mandát.

Moskva jakoukoliv souvislost s touto dva týdny starou událostí odmítá a Británie a Rusko už si vzájemně vyměnily řadu ostrých slov a vypověděly desítky diplomatů.

Z Ruska už navíc zaznělo, že použitá nervová látka mohla mít původ kromě jiného také v Česku či na Slovensku. Oba státy to jednoznačně odmítly, ČR bude na dnešním jednání v Bruselu zastupovat ministr zahraničí Martin Stropnický.

Johnson bude o dění kolem použití nervového plynu v britských ulicích dnes jednat také v centrále Severoatlantické aliance.

Šéfy diplomacií zemí EU dnes ale čekají také další témata. Mluvit budou například o vývoji na Ukrajině nebo o stále nebezpečném dění v Sýrii. U pracovního oběda se budou společně s jihokorejskou ministryní zahraničí Kang Kjong-whaovou zabývat situací na Korejském poloostrově.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner