Na opoziční demonstraci v centru běloruské metropole Minsk se dnes sešla asi tisícovka lidí, a jde tak o největší akci opozice za poslední rok. Informovala o tom agentura AP. Policie proti účastníkům protestu nezasáhla.

Představitelé opozice dnešek slaví jako takzvaný Den svobody, výročí založení samostatné Běloruské lidové republiky (BNR) v roce 1918, která existovala jen krátkou dobu devíti měsíců do obsazení běloruského území Rudou armádou. Řada dnešních opozičních činitelů ji nicméně přesto považuje za první zárodek běloruské státnosti a snaží se ji veřejně připomínat. Režim nynějšího běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se naproti tomu k odkazu Běloruské lidové republiky nehlásí a veřejné vyvěšování státních symbolů BNR zakazuje.

Zástupci běloruské opozice se v tak hojném počtu sešli poprvé od loňských říjnových voleb, v nichž byl Lukašenko už po páté zvolen prezidentem.

Evropská unie loni pozastavila sankce vůči třem běloruským společnostem a 170 Bělorusům, včetně autoritářského Lukašenka, v reakci na srpnové propuštění všech politických vězňů v Bělorusku. Letos v únoru pak osmadvacítka rozhodla, že sankce od března zcela zruší. V platnosti dál zůstalo jen zbrojní embargo a sankce vůči čtyřem konkrétním osobám, které se před lety podílely na zmizení aktivistů nepohodlných režimu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner