Mírové rozhovory o Jemenu, které se tento týden konaly ve Švýcarsku, ani po dnešním jednání nepřinesly žádný průlom. Pokračovat budou 14. ledna. Zdroj z jemenské vládní delegace agentuře Reuters řekl, že se lednová jednání mají uskutečnit v Etiopii, oficiálně ale místo konání zatím stanoveno nebylo. V samotném Jemenu bylo i během jednání porušováno příměří, které bylo vyhlášeno v pondělí. Dnes bylo prodlouženo o další týden.

O ukončení devět měsíců trvající občanské války a zahraničních intervencí do bojů v Jemenu tento týden ve Švýcarsku jednali zástupci znesvářených táborů, tedy šíitských povstalců a vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Strany konfliktu se dnes dohodly, že se sejdou ke druhému kolu rozhovorů 14. ledna, ale nejdřív se musí dohodnout na trvalém příměří, oznámil dnes zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad. Místo dalších jednání přitom ještě určeno nebylo. Ve hře jsou prý Švýcarsko i Etiopie.

Příměří tento týden nebylo v některých částech Jemenu vůbec dodržováno, ale rozhovory zaznamenaly „neuvěřitelný pokrok“, uvedl Ahmad. Dosaženo bylo dohody o zřízení výboru, který bude dohlížet na vojenskou deeskalaci, a o souboru opatření na budování důvěry včetně propouštění vězňů, potvrdil vyslanec.

Arabská televize Al-Arabíja s odkazem na jemenskou vládu oznámila, že příměří v Jemenu bylo prodlouženo o další týden za podmínky, že se k němu připojí i povstalečtí Húsiové.

Bez úspěchu skončilo minulé kolo mírových rozhovorů, které se konalo v červnu rovněž ve Švýcarsku. Jemenská vláda tehdy trvala na tom, že podmínkou příměří musí být stažení povstalců podporovaných Íránem z některých dobytých měst.

Rozhovory ve Švýcarsku poznamenaly spory týkající se nedodržování týdenního příměří. Povstalci dokonce v pátek pohrozili, že budou další jednání bojkotovat. Prudké boje s desítkami padlých byly hlášeny například ze severojemenské provincii Hadždža.

Agentura DPA dnes z jemenských armádních zdrojů zjistila, že vládní vojáci povstalce dál vytlačili a jen 40 kilometrů od jemenské metropole Saná, která je přes rok pod kontrolou rebelů, dobyli vojenský opěrný bod. Na povstalce v Saná dnes údajně prováděla nálety vojenská aliance vedená Saúdskou Arábií.

Šíitské povstalecké oddíly před více než rokem obsadily metropoli Saná a postupovaly pak dál na jih a západ státu. Do konfliktu se v březnu vložila na straně jemenského prezidenta Hádího koalice, kterou vede Saúdská Arábie a jíž se v létě podařilo osvobodit jihojemenský Aden, kam se uchýlila z exilu vláda i prezident. Násilnosti si jen od března v Jemenu vyžádaly na 6000 obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner