Místopředsedou ČSSD zvolil dnešní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové poslance Romana Onderku. V sestavě řadových místopředsedů sněmovní stany doplní krajskou radní z Vysočiny Janu Fialovou, poslance Jaroslava Foldynu a pardubického hejtmana Martina Netolického, kteří na mimořádném sjezdu ČSSD uspěli už v prvním kole hlasování.

Bývalý brněnský primátor Onderka se v únoru neúspěšně ucházel o funkci statutárního místopředsedy, předčil ho však bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Pátého řadového místopředsedu vybere ústřední výkonný výbor strany, odsouhlasil bezprostředně po vyhlášení výsledků druhého kola sjezd. Těsně ve druhém kole neuspěl olomoucký primátor Antonín Staněk.

Zatímco v prvním kole hlasování o místopředsedech bylo vydáno 485 lístků, druhého kola se zúčastnilo o 40 delegátů méně. Onderka překročil potřebnou hranici 223 hlasů pro zvolení o čtyři, Staněk naopak o šest zaostal. Miroslav Dvořák získal ve druhém kole 130 hlasů, Jana Vajdíková 178.

Jediným členem minulého vedení, který přečkal volební neúspěch mezi lídry strany, je Jan Hamáček, kterého sjezd zvolil v únoru předsedou. V posledním vedení byl řadovým místopředsedou. Na místa ve vedení v únoru rezignovali bývalá ministryně práce Michaela Marksová a poslanci Lubomír Zaorálek, Jan Birke a Petr Dolínek. Nikdo z nich znovu nekandidoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner