Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se sice ještě nedohodly na konečném znění koaliční smlouvy, mladí sociální demokraté už ale rozjíždí další kampaň za její odmítnutí. Že se jim podaří přesvědčit většinu spolustraníků, aby pokračování velké koalice ve vnitrostranickém referendu odmítli, přitom není vyloučené.

Proti další vládě pod vedením kancléřky Angely Merkelové (CDU) se mladí sociální demokraté jasně postavili už po skončení sondovacích rozhovorů. Neuspěli tehdy jen těsně, když sjezd SPD zahájení koaličních rozhovorů posvětil hlasy jen 56 procent delegátů. Šéf strany Martin Schulz přitom musel slíbit, že v koaličních rozhovorech prosadí další sociálnědemokratické priority.

Mladé sociální demokraty, kterých je kolem 70.000, to ale neuspokojilo a začali lidi nabádat ke vstupu do SPD, díky kterému budou mít možnost zúčastnit se referenda, které rozhodne o tom, jestli velká koalice vznikne, či nikoliv. Do strany v reakci na to skutečně vstoupily tisíce nových členů. Další mají pro stejné rozhodnutí čas do dnešních 18:00 SEČ. Kdo do SPD vstoupí později, nedostane už možnost zúčastnit se referenda, jehož výsledky mají být známy 4. března.

Už tento týden chce šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert, který si na kampani proti velké koalici udělal v Německu jméno, začít objíždět zemi a přesvědčovat spolustraníky o svém pohledu na věc. „Máme jen omezený časový prostor, a ten chceme využít,“ nechal se slyšet.

Do karet mladému politikovi, jemuž vadí mimo jiné styl dosavadní vlády velké koalice, hraje to, že odpor k pokračování vlády pod Merkelovou je v SPD velmi rozšířený. V neposlední řadě proto, že stranu velká koalice oslabuje. Zatímco v roce 2005 šla sociální demokracie do vlády s Merkelovou volebním ziskem více než 34 procent hlasů, v loňských parlamentních volbách už jich obdržela jen 20,5 procenta hlasů.

Na druhou stranu si je řada sociálních demokratů dobře vědoma toho, že by v případných předčasných volbách jejich strana mohla znovu oslabit. Jasně také vnímají rostoucí nespokojenost Němců s tím, že ani téměř čtyři a půl měsíce po volbách spolková republika stále nemá vládu.

Odborníci proto zatím počítají spíše s tím, že více než 440.000 členů SPD dá velké koalici zelenou. Při vnitrostranickém referendu v roce 2013 se jich pro velkou koalici vyslovilo téměř 76 procent, což bylo výrazně více, než se předtím čekalo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner