Mladí sociální demokraté dnes podali podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ohledně premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Organizace o tom informovala v tiskové zprávě. Úřad by podle ní měl prošetřit, zda nebyl spáchán přestupek či trestný čin vypracováním údajného seznamu členů ČSSD, kteří působí na ministerstvech a státních úřadech. O seznamu informoval minulé pondělí týdeník Respekt, Babiš ho má podle listu k dispozici jako trumf pro vyjednávání se sociálními demokraty o vládě.

Respekt minulý týden napsal, že Babiš o seznamu řekl během jednání zástupcům Starostů a nezávislých (STAN). Na ministerstvech a státních úřadech má podle něj být 364 zástupců ČSSD. „Počítá (Babiš) s tím, že ČSSD nebude chtít o své lidi ve státních úřadech přijít,“ citoval Respekt šéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského.

Mladí sociální demokraté kvůli tomu poslali stížnost na ÚOOÚ, protože vypracování seznamu podle nich mohlo porušit zákon o ochraně osobních údajů. Prověřit by měl úřad i to, zda nejde o trestný čin. „Shromažďování a zpracovávání informací o politických postojích konkrétně určených osob představuje podle našeho názoru neoprávněné a protiprávní nakládání s citlivými údaji, které se úzce dotýká i našich členů a členek,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Mladých sociálních demokratů Radek Hlaváček.

Mládežnická organizace, která úzce spolupracuje s ČSSD, označila vědomé opatřování citlivých údajů za flagrantní porušení lidských práv a svobod. „Z článku v týdeníku Respekt není zřejmé, kdo pro Andreje Babiše daný seznam zpracoval, zda to byly stranické orgány hnutí ANO, státní orgány nebo třeba soukromá detektivní kancelář. V každém případě je toto fízlování v demokratickém právním státě absolutně nepřijatelné,“ uvedl Hlaváček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner