Děti budou dostávat mléko a neochucené mléčné výrobky ve školách od příštího školního roku zdarma, za ochucené budou rodiče připlácet. Dnes o tom informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o ní bude ve středu. Stát dá na rozšíření programu až 670 milionů korun, přičemž v letošním školním roce stát přispěl 47 miliony korun. Podle agrárních odborníků ale děti neochucené mléčné produkty, i když budou zdarma, jíst nebudou. Na zdravé stravování by podle nich měli dohlížet spíše rodiče.

Český ministr zemědělství jde tedy opačným směrem než někdejší britská ministryně školství (později premiérka) Margaret Thatcherová, které se kvůli snížení nabídky dotovaného mléka na školách dokonce přezdívalo „zlodějka mléka“.

Zvýší se také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až o 260 milionů korun. Program s ovocem se rozšíří i na žáky druhého stupně základních škol, naopak se z mléčného programu vyjmou mateřské školy.

Stát by tak měl dávat dohromady na dotované potraviny do škol 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by tak mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun. Oba projekty by se měly sjednotit do jednoho. Stát by měl také více podporovat konzumaci potravin v biokvalitě.

„Předmětem zítřejšího (středečního) jednání vlády je nastavení pravidel, otázka rozpočtu bude až ve chvíli, kdy se bude dojednávat rozpočet na příští rok,“ řekl ministr.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner