Mluvčí Bílého domu Sean Spicer se během tiskové konference dostal do sporu s novinářem o tom, co je pohraniční plot a co naopak zeď, kterou republikánský prezident Donald Trump během předvolební kampaně přislíbil na hranicích s Mexikem vybudovat. Trumpova administrativa na základě kompromisní dohody, která jí zajistí financování provozu do konce září, nedostává od Kongresu žádné peníze na stavbu zdi, v rozpočtu však má vyhrazeno 341 milionů dolarů (8,4 miliardy korun) na nahrazení zhruba 64 kilometrů staré hraniční bariéry novým oplocením.

Trump během kampaně své příznivce opakovaně ujišťoval, že na hranicích nepostaví obyčejný plot, ale skutečnou zeď z armovaného betonu. V předvolebních projevech rovněž opakovaně kritizoval úseky stávajícího plotu, jejichž stavbu označil za mrhání času, neboť je lze snadno překonat.

Spicer nyní ve vyhrocené středeční debatě s novináři prohlásil, že konstrukce, skrze kterou je možné vidět a kterou administrativa dosud nazývala plotem, je nově ve skutečnosti zdí, poznamenal list Daily Mail.

Mluvčí žurnalistům sdělil, že na základě přidělených financí ministerstvo vnitřní bezpečnosti nahradí část stávajícího plotu šestimetrovou „kůlovou zdí“.

Na dotaz novináře, co je zeď a co plot, Spicer ukázal snímek bariérové konstrukce z kovových kůlů. „Toto se nazývá kůlová zeď,“ prohlásil. „To, co se snažím říci, je, že prezident řekl, že postaví zeď, a to dělá. Používá ty nejlepší postupy,“ dodal.

Na dotaz, zda toto je zeď, co Trump slíbil postavit, Spicer odmítl odpovědět a řekl, že takovouto bariéru odsouhlasil ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Ten ale zároveň v dubnovém rozhovoru s agenturou Bloomberg podpořil i vybudování betonové zdi.

„Na hranicích jsou místa, dám vám příklad údolí Rio Grande, kde zeď, betonová zeď dává naprostý smysl,“ řekl Bloombergu Kelly. „Jsou ale i jiná místa, kde zeď z obřích kůlů, skrze kterou je možné vidět, chcete-li plot, je mnohem vhodnější,“ dodal.

Trumpova administrativa však nyní zeď, jakou Trump navrhoval, stavět nemůže, neboť na ni nemá od Kongresu peníze. Kompromisní návrh o financování vlády do konce září, na kterém se administrativa dohodla s republikánskými a demokratickými zákonodárci, vyčleňuje 497,4 milionu dolarů (12,2 miliardy korun) na dodatečné úpravy stávající hraniční bariéry. Ze zmíněné sumy je pak 341,2 milionu dolarů (8,4 miliardy korun) vyhrazeno na výměnu existujícího oplocení novým, které bude respektovat dosavadní koncept. Rozpočtový dokument, který již ve středu schválila Sněmovna reprezentantů a který nyní musí posoudit Senát, výslovně hovoří o plotu či kovových kůlech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner