Moskva 10. dubna (ČTK) – Jednání Rexe Tillersona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v současné době není zařazeno na program návštěvy amerického ministra zahraničí v Moskvě. Novinářům to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Upozornil zároveň, že Moskva nikdy taková jednání předem neoznamuje. Tillerson je v Rusku očekáván v úterý a jeho hlavním partnerem má být ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Tillersonova návštěva, první po jmenování do vrcholné diplomatické funkce v USA, se uskuteční jen několik dnů po americkém raketovém útoku na syrskou základnu, který Rusko označilo za agresivní akt provedený pod vymyšlenou záminkou. Jednání amerického ministra s ruským prezidentem se očekávalo, po americkém ostřelování se ale rozšířily spekulace, že zrušení schůzky může být trestem za americký útok.

„Takové schůzky nikdy předem neoznamujeme,“ vysvětlil Peskov novinářům praxi kremelského protokolu. Na dotaz, zda absence schůzky může znamenat signál pro Washington, odmítl mluvčí odpovědět.

Podle amerických zdrojů chce Tillerson v Moskvě jednat o možnosti společného boje proti mezinárodnímu terorismu, o údajném vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb a o respektování odzbrojovacích smluv, které podle Pentagonu Rusko porušuje. Zdroje z Bílého domu jsou podle agentury Reuters přesvědčeny, že útok na syrskou základnu přidal na váze americkému postoji.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner