Washington 24. července (ČTK) – Mezinárodní měnový fond (MMF) by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude pokračovat trend růstu čínské a ostatních rozvíjejících se ekonomik a pokud se tento vývoj odrazí v jeho hlasovací struktuře. Ve Washingtonu to dnes uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová.

Lagardeová hovořila o přesunu jako o „možnosti“. Fond bude nucen zvýšit zastoupení největších rozvíjejících se trhů, protože tyto ekonomiky získávají na síle a vlivu. Dodala, že stanovy MMF předepisují, že sídlo má mít v největší členské ekonomice.

Tou jsou od vzniku instituce v roce 1945 Spojené státy, které mají se současnými 16,5 procenta hlasů praktické veto na rozhodnutí fondu, napsala agentura Reuters. Ekonomové ale odhadují, že Čína je v příští dekádě díky svému odhadovanému šestiprocentnímu růstu předstihne. MMF změnil způsob hlasování v roce 2010, další reforma se chystá na příští rok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner