Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová v neděli večer jednala s odvolaným velvyslancem EU v Moskvě. Diplomat byl povolán do Bruselu kvůli kauze bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, otráveného v Británii. Úřad Mogheriniové dnes oznámil, že konzultace s velvyslancem EU v Rusku Markusem Edererem budou pokračovat v nejbližších dnech.

EU ve čtvrtek na summitu vyjádřila svou podporu Británii, která otravu Skripala a jeho dcery Julije připisuje Rusku. Očekává se, že některé členské státy včetně ČR by brzy mohly vypovědět ruské diplomaty.

Londýn tak už učinil, když vypověděl 23 ruských diplomatů, na což Moskva reagovala recipročním opatřením.

Na summitu EU minulý týden oznámili, že Ederer bude povolán do Bruselu na měsíc. O případném vyhoštění ruských diplomatů mají tento týden rozhodnout také USA.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner