Washington 10. února (ČTK) – Nová americká vláda je odhodlána beze zbytku splnit jadernou smlouvu s Íránem. Po setkání s vysokými činiteli kabinetu prezidenta Donalda Trumpa to dnes ve Washingtonu řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Při jednání v Bílém domě a na ministerstvu zahraničí byla prý „ujištěna o snaze držet se úplné realizace dohody (s Íránem)“.

Jaderná dohoda, jejímiž signatáři jsou i Spojené státy, vyvázala Írán z mnohaletých sankcí výměnou za to, že zbrzdí svůj jaderný program. Trump dohodu uzavřenou předloni v létě ve své kampani ostře kritizoval. Podle něj by se měla dojednat smlouva nová.

Další napětí v americko-íránských vztazích Bílý dům vyvolal minulý týden, když v reakci na íránský test balistické rakety uvalil na Írán nové sankce. Trump také na otázku, zda v reakci na íránský test zvažuje i vojenské možnosti, odpověděl, že „nic není vyloučeno“.

Mogheriniová se ve Washingtonu setkala s novým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem a Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Michaelem Flynnem. Předmětem jejich rozhovorů bylo posílení transatlantických bezpečnostních vazeb, vztahy s Ruskem a krize na Ukrajině a v Sýrii.

O vojenské a bezpečnostní spolupráci dnes ve Washingtonu jednala také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Svůj rozhovor s nastupujícím šéfem Pentagonu Jimem Mattisem označila za pozitivní. Bývalý generál Mattis podle ní vyjádřil „jasný a hluboký“ závazek vůči aliančním partnerům. Požadavek Trumpovy vlády, aby členské státy dodržovaly své finanční závazky vůči alianci, označila von der Leyenová za oprávněný.

Obě strany se podle Mogheriniové shodly, že množství globálních problémů nelze vyřešit bez účasti Ruska. Moskva ale musí respektovat mezinárodní právo a hranice ostatních svrchovaných států.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner