Kišiněv 27. července (ČTK) – Moldavský ústavní soud dnes odmítl záměr proruského prezidenta Igora Dodona uspořádat referendum, které by mohlo posílit jeho moc. Nejvyšší justiční instituce v zemi tak podle agentury Reuters zároveň vrátila tuto bývalou sovětskou republiku na cestu přibližování k Evropské unii.

Soud konstatoval, že Dodon jednal v rozporu s ústavou, když letos v březnu nařídil konání referenda, v němž by se rozhodovalo o tom, zda mají být pravomoci hlavy státu rozšířeny o právo rozpouštět parlament a vypisovat předčasné volby. Voliči měli současně hlasovat o snížení počtu členů zákonodárného sboru.

„Prezident překročil své kompetence,“ konstatoval dnes moldavský ústavní soud.

Moldavští politici jsou dnes rozděleni na tábor kolem prozápadní vlády, která usiluje o těsnější obchodní a diplomatické vztahy s Evropskou unií a se Spojenými státy, a na stoupence prezidenta Dodona, jenž chce zemi vrátit pod mocenský vliv Moskvy.

Vážný korupční skandál kolem „zmizení“ miliardy dolarů loni oslabil popularitu vedení země podporujícího směřování Moldavska do EU, a naopak pomohl posílit pozici Dodonova tábora.

Prezidentovi se rozhodnutí ústavního soudu nelíbí a podrobil jej kritice. Verdikt podle něj odepřel občanům právo, aby byl slyšet jejich hlas, a ukázal, že soud není nezávislý na politicích. „Toto rozhodnutí ústavního soudu prokázalo…, že tento soud je ovlivňován moldavskými úřady,“ napsal prezident na facebooku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner