V neděli odpoledne se potvrdilo varování meteorologů před silnými bouřkami, které trápí hlavně východní polovinu republiky. Hasiči z Moravy a Slezska hlásí zhruba 200 výjezdů: řeší zaplavené sklepy, popadané stromy nebo čistí kanalizace. Na Zlínsku se už kvůli bouřkám zvedly i hladiny vodních toků a meteorologové varují před povodněmi: bouřky tam totiž mají pokračovat i večer a v noci.

Meteorologové vydali pro Zlínsko a Kroměřížsko upozornění na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení. „Ve Zlínském kraji, zejména na Zlínsku a Kroměřížsku, se obnovují velmi silné bouřky provázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu,“ uvedl Josef Hanzlík z Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Na Lukovském potoku v Kostelci už byl v podvečer dosažen třetí povodňový stupeň, na Dřevnici v Kašavě druhý a na Januštici v Dolní Vsi a Fryštáckém potoku ve Fryštáku první stupeň.

Ve Zlínském kraji evidují hasiči přes 100 událostí: Zasahují hlavně ve Zlíně a jeho nejbližším okolí a na Kroměřížsku. Jde hlavně o čerpání vody a odstraňování popadaných stromů. V pohotovosti jsou profesionální i dobrovolní hasiči, uvedl mluvčí hasičů Libor Netopil.

Ve Zdounkách na Kroměřížsku například řešili strženou střechu rodinného domu, zatopené sklepy zase potrápily například obyvatele domů na třídě Tomáše Bati ve Zlíně. Zaplaven byl také podjezd směrem na Fryšták, kde uvízlo osobní auto. Situaci komplikovalo i to, že vypadla na nějakou dobu mobilní síť. Hasiči jsou nyní v terénu a události postupně řeší, doplnil Netopil.

Zhruba 40 výjezdů evidují kvůli bouřkám a silnému větru hasiči na Přerovsku. Nejhorší situace je v Lipníku nad Bečvou, řadu událostí mají hasiči také v samotném Přerově a v Hranicích, upřesnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

„V Lipníku nad Bečvou a v okolí odčerpáváme vodu ze zatopených sklepů, je zde také spousta popadaných stromů. Hasiči řeší také pročišťování ucpaných kanalizací a odstraňují bahno a naplaveniny. V tuto chvíli zde prochází další vlna vydatných srážek, v nasazení jsou prakticky všechny profesionální i dobrovolné jednotky ze širokého okolí,“ dodal před 18:00 Hošák.

„Došlo také k rozvodnění menších říček, které se rozlily do okolních domů. Evidujeme zhruba 30 domácností, ve kterých jsou nasazeny plovoucí čerpadla,“ uvedl mluvčí hasičů.

Další místa postižená vydatnými srážkami jsou na Hranicku a Přerovsku. „V celém přerovském okolí popadala spousta stromů. Přes Přerovsko nyní prochází další vlna srážek, je předpoklad dalších výjezdů,“ dodal Hošák.

V Moravskoslezském kraji už měli hasiči asi 50 výjezdů. „Nemáme dosud informace o zraněních,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Nejvíce výjezdů měli hasiči na Novojičínsku a také v Ostravě a okolí. „Jde o likvidaci popadaných stromů, mimo jiné na elektrické dráty a garáž a tradičně na silnice, o čerpání vody na několika místech a v Kujavách (okres Nový Jičín) řeší profesionální hasiči stabilizaci rodinného domku po utržení střechy,“ uvedl Kůdela. Střechu odnesl vítr do potoka.

Například v Odrách na Novojičínsku spadl strom na střechu garáže. Hasiči tam řešili také výpadek elektrické energie v místní nemocnici. „Ve Vratimově (okres Ostrava-město) hasiči odřezávali strom, který spadl na elektrické dráty vysokého napětí a začal hořet,“ dodal mluvčí.

Výrazně klidnější byla situace v Čechách, kde bouřky nejvíce potrápily Třeboňsko a Jindřichohradecko. Nejhorší situace byla v obci Příbraz, kde voda zaplavila tři sklepy. Hasiči vyjížděli k 15 případům z okolí Třeboně, mezi nimi i evakuaci lidí z vlaku u obce Majdalena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner