Tverský obvodní soud v Moskvě se odmítl zabývat žalobou, kterou podal opoziční předák Alexej Navalnyj na prezidenta Vladimira Putina kvůli podezření ze střetu zájmů. Informovala o tom dnes tisková mluvčí soudu Anastasija Dzjurková, která podle agentury Interfax uvedla, že soud není příslušný k projednání tohoto oznámení.

Rozhlas Echo Moskvy ve čtvrtek oznámil, že Putin podle mínění Navalného porušil protikorupční zákon obsahující paragraf, který státním úředníkům ukládá informovat o možném střetu zájmů. Jde o případ, který se týká největšího ruského petrochemického holdingu Sibur, jehož zhruba pětinovým vlastníkem je Putinův zeť Kirill Šamalov.

Ruská vláda loni v říjnu uvolnila Siburu více než 1,5 miliardy dolarů (přes 36 miliard Kč) z Fondu národního bohatství (FNB) jako státní půjčku na stavbu západosibiřské rafinerie. Půjčka byla podle Navalného poskytnuta za mimořádně nízký úrok. Do FNB ukládá Kreml finanční přebytky z prodeje ropy a zemního plynu.

Dzjurková dnes ale informovala, že tverský soud žalobu Navalného odmítl. „Rozhodnutím soudce přijetí správního oznámení Navalného vůči prezidentovi Ruské federace Putinovi bylo odmítnuto, protože nepodléhá projednání ve správním řízení,“ citoval Interfax sdělení mluvčí soudu.

„Chceme, aby Putin dodržoval ruské zákony,“ řekl ve čtvrtek Echu Moskvy Navalnyj. Z korupce prý zatím nikdo Putina neobviňuje, je ale povinen dodržovat zákony a informovat veřejnost o možném střetu zájmů, dodal opoziční politik.

„Pokud dává Putin peníze firmě, kde je akcionářem manžel jeho potomka, je to klasický střet zájmů. Jako z učebnice,“ poznamenal Navalnyj.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner