Moskevský soud dnes v odvolacím řízení o pět dní zmírnil trest pro lídra ruské opozice Alexeje Navalného, který byl v pondělí odsouzen za opakované porušení zákonů o pořádání demonstrací. Odsedí si tak 25 dní, napsala agentura TASS. Navalnyj v pondělí organizoval protivládní protesty ve více než stovce ruských měst. Sám se demonstrací neúčastnil, policie ho totiž zatkla hned při odchodu z jeho moskevského bytu.

Navalného v pondělí poslal soud do vězení kvůli opakovanému přečinu na maximální možnou dobu, tedy na 30 dní. Politik se proti rozsudku odvolal a soud mu částečně vyhověl.

Při pondělních demonstracích podle specializované agentury OVD-Info zadržela ruská policie více než 1700 lidí, především v Moskvě a Petrohradu. Kromě Navalného skončil ve vězení i bývalý spolupracovník zavražděného opozičního předáka Borise Němcova a známý opoziční politik Ilja Jašin. Soud ho odsoudil k 15 dnům odnětí svobody.

Podobný protest pořádal Navalnyj už letos v březnu, kdy v Moskvě vyšlo do ulic několik desítek lidí. Zadržen byl i tehdy a soud ho poslal za mříže na 15 dnů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner