Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo ukrajinskou tajnou službu SBU, že se nezákonně zmocnila dvou ruských poddůstojníků, sloužících na anektovaném Krymu. SBU nařčení odmítla s tím, že zatkla „dezertéry“, kteří dříve na poloostrově sloužili v řadách ukrajinské armády. K incidentu došlo v neděli.

Ruské ministerstvo označilo počínání ukrajinských služeb za „hrubou provokaci“ a dožadovalo se neprodleného vrácení obou ruských občanů, kteří prý mají být obviněni ze zločinů proti Ukrajině, a tak ani nelze vyloučit, že jim hrozí mučení, aby se přiznali.

SBU naopak tvrdí, že zadržela dva dezertéry, kteří sami přešli hranici s Ukrajinou. „Jde o dva bývalé ukrajinské vojáky, kteří zradili přísahu a přešli do ruské armády,“ uvedla ukrajinská služba. Případ vyšetřuje podle paragrafů o dezerci a vlastizradě.

Rusko anektovalo ukrajinský Krym na jaře 2014 po tajné vojenské operaci a spěšně zorganizovaném referendu. Svět anexi ve velké většině nepřijal.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v dubnu 2014 tvrdil, že o ruské občanství požádalo 8000 z ukrajinských vojáků na Krymu, téměř polovina z nich už slouží v ruské armádě.

Podle dřívějších zpráv měla Ukrajina na poloostrově před ruskou okupací asi 18.800 příslušníků svých ozbrojených sil. Po ruském záboru dostali možnost vybrat si ze tří možností – přejít k ruské armádě, odejít do civilu a zůstat na Krymu, anebo sloužit dál v ukrajinské armádě, což ale znamenalo odejít z Krymu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner