Bez vážnějších incidentů se obešel pochod stoupenců ruské opozice u příležitosti druhého výročí vraždy opozičního politika Borise Němcova. Podle organizátorů se v centru Moskvy sešlo kolem 15.000 lidí, podle policie byl ale jejich počet třetinový.

Pochod byl největší opoziční akcí od loňského pochodu uspořádaného k prvnímu výročí smrti Němcova. Organizátoři při oznámení letošní demonstrace, kterou moskevské úřady povolily, nahlásili očekávanou účast 30.000 lidí. Policie ale podle agentury TASS odhadla, že přítomno bylo kolem 5000 osob.

Pochod měl podle ruských médií klidný průběh. Půlhodinové zdržení na počátku způsobily dohady s policií kolem rozvinutí jednoho z transparentů.

Němcov byl pravicovým ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Za účast na těchto akcích byl několikrát zatčen a uvězněn.

Němcov kritizoval Kreml za zhoršující se ekonomickou situaci, korupci či za angažmá Ruska v konfliktu na Ukrajině. Zavraždili ho 27. února 2015 na mostě nedaleko Kremlu krátce před demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině, která se měla konat 1. března.

Loni v říjnu začal před vojenským soudem v Moskvě proces s pěticí Čečenců obžalovaných ze spáchání tohoto zločinu. Všech pět ale hned v úvodu řízení odvolalo přiznání, k nimž byli podle svého tvrzení přinuceni týráním.

Objednavatel vraždy mezi obžalovanými není. Ruská policie tvrdí, že je jím bývalý bojovník čečenského bezpečnostního praporu Ruslana Muchudinova, který se ukrývá v zahraničí. Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač.

Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že likvidace Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner