Moskva 14. července (ČTK) – Rusko příští týden rozhodne, zda a jak odpoví na loňské kroky Spojených států, které ještě za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy vypověděly 35 ruských diplomatů a zabavily nemovitosti patřící v USA ruským zastupitelským úřadům. Uvedla to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

„Odebrané objekty nebyly vráceny. Washington nejenže nezrušil rozhodnutí o vypovězení našich pracovníků, ale také odmítá dát víza těm, kdo je měli nahradit,“ řekla mluvčí. Americká strana podle ní podniká „naprosto nepřijatelné“ pokusy podmiňovat vyřešení této situace nesouvisejícími záležitostmi.

„Pokud se věc nepohne z místa, Moskva bude nucena přijmout odvetná opatření,“ pohrozila Zacharovová a dodala, že „je čím odpovědět“, protože Američané mají na velvyslanectví v Moskvě mnohem více lidí než Rusové ve Washingtonu.

Moskva podle mluvčí ještě čeká, že Washington na schůzce náměstků ministrů zahraničí, naplánované na 17. července, předloží konkrétní návrhy ohledně východiska ze sporu o ruské diplomatické nemovitosti v Marylandu a New Yorku. Spojené státy je loni zabavily pod záminkou, že údajně sloužily k vyzvědačství.

Spojené státy na konci loňského prosince vypověděly ze země 35 ruských diplomatů a uzavřely dva komplexy vlastněné ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland. Obama postup označil za odpověď na hackerské útoky během volební kampaně v USA proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Moskva trvá na tom, že za kybernetickými útoky nestála a že do amerických voleb nijak nezasahovala.

Rusko při vypovězení svých diplomatů v podobných sporech reaguje obvykle recipročně. V loňském případě ale prezident Vladimir Putin nařídil zdržet se odvety, aby dal šanci Obamově nástupci Donaldu Trumpovi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner