Rusko dnes obvinilo Spojené státy z nepřátelského aktu, za který Moskva považuje zmírnění omezení pro dodávky zbraní syrským povstalcům. Toto opatření otevírá cestu k tomu, aby protivládní vzbouřenci získali ručně odpalované protiletadlové střely, což přímo ohrožuje ruské síly v Sýrii, prohlásila dnes podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Moskva loni zahájila letecké údery v Sýrii ve snaze pomoci silám prezidenta Bašára Asada zmocnit se znovu území, která ovládli protiasadovští vzbouřenci. Část protivládních syrských povstalců přitom podporují USA.

Podle Zacharovové změna americké politiky uvolněním restrikcí na dodávky zbraní je obsažena v návrhu nového zákona o ročních výdajích na obranu. A Moskva tento krok podle ní považuje za nepřátelský akt. Prezident Barack Obama minulý týden tento návrh podepsal a tím ho potvrdil jako zákon.

„Washington sází na poskytování vojenské pomoci protivládním silám, které se jen málo liší od krvežíznivých stínačů hlav. Nyní byla možnost jejich zásobování zbraněmi, včetně mobilních protiletadlových komplexů, vepsána do tohoto zákona,“ uvedla Zacharovová v prohlášení.

„V Obamově administrativě musejí vědět, že jakékoli předané zbraně brzy skončí v rukou džihádistů,“ poznamenala ruská mluvčí a dodala, že možná Washington právě s tímto počítá.

Toto americké rozhodnutí je přímou hrozbou pro ruské vzdušné síly, pro další ruský vojenský personál a rovněž pro ruské velvyslanectví v Damašku, prohlásila mluvčí ruské diplomacie.

V této souvislosti také obvinila Obamovu vládu, že se snaží „podminovat“ příští administrativu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa tím, že ji přinutí pokračovat v politice, kterou Zacharovová označila za „protiruskou linii“.

Zvolený americký prezident Trump, který se úřadu ujme 20. ledna, během své předvolební kampaně prohlašoval, že chce zlepšit vztahy s Moskvou, a pozitivně mluvil o vůdcovských schopnostech prezidenta Vladimira Putina.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner