Moskva dnes tvrdě kritizovala Ukrajinu za to, že Rusům žijícím v zemi neumožnila zapojit se do nedělního hlasování ve volbách do dolní komory ruského parlamentu. Stálý zástupce Ruska v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Alexandr Lukaševič prohlásil, že Moskva si na postup ukrajinských orgánů bude stěžovat v celoevropských orgánech.

Ukrajina už před ruskými volbami Moskvu varovala, že plánované otevření volebních místností na ukrajinském území nepřipustí. Ruské úřady nakonec otevřely čtyři místnosti na ruském velvyslanectví v Kyjevě a na konzulátech v Oděse, Lvově a Charkově. Hlasování zejména v Kyjevě a Oděse v neděli narušovaly davy protestujících Ukrajinců, především příslušníků ultranacionalistického hnutí Pravý sektor. V Oděse policie zadržela šest demonstrantů.

Na ukrajinském území tak odevzdalo svůj hlas jen 369 Rusů, oznámila dnes ruská ústřední volební komise. Podle Lukaševiče ukrajinská strana připustila, aby došlo „k těm nejkřiklavějším prohřeškům“, a nedostála závazkům, které v rámci OBSE převzala. „Bezpříkladný postup ukrajinského vedení dokládá vztah, jaký má tato země (Ukrajina) k dodržování mezinárodních závazků,“ řekl ruský di

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner