V Bělorusku byla letos mimořádná úroda tropické papáji, aspoň podle ruských celníků. Po vyhlášení embarga na dovoz západoevropských a amerických potravin se objem vývozu tohoto teplomilného ovoce z Běloruska výrazně zvýšil. Moskva má podezření, že sousední postsovětská republika ruské sankce tajně sabotuje.

Rusko fakticky postavilo západní potraviny mimo zákon, když vyhlásilo bojkot jejich dovozu v reakci na západní sankce kvůli ruské anexi Krymu a podpoře donbaských povstalců. Krok má v Rusku mnoho kritiků, jejichž výhrady ještě zesílilo rozhodnutí ruských úřadů ilegálně dovezené potraviny bez slitování ničit.

Ruské celní orgány v minulých dnech adresovaly Minsku naléhavou žádost o vysvětlení, protože prý dovoz papáji není jediným podezřelým případem. Bělorusko se podle zprávy moskevského rozhlasu stalo bezmála hlavním exportérem jižního ovoce do ruských obchodů.

V odpovědi na ruské výtky běloruská strana přiznala, že papája v zemi skutečně neroste. Zboží, které do Běloruska dorazí z ciziny a projde místní celní kontrolou, je ale automaticky považováno za běloruské. Do Ruska pak míří volně, protože obě země spojuje dohoda o zóně volného obchodu.

Minské úřady ruské partnery ujistily, že do Ruska neposílají žádné tropické ovoce, které pochází ze země vystavené ruským sankcím.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner