Ruská policie dnes zadržela asi tucet demonstrantů u budovy parlamentu, kde protestovali proti kontroverznímu plánu strhnout v Moskvě obytné domy z éry sovětského vůdce Nikity Chruščova. „Hanba!“ skandoval hlouček demonstrantů, zatímco policisté odváděli jednotlivé aktivisty do vozidel pro zadržené.

Úřady hovoří o renovaci bytového fondu, kritici ale mají podezření, že hlavní je zájem developerů o lukrativní pozemky, na nichž „chruščovky“ stojí. V těchto pětipodlažních domech v Moskvě bydlí asi 1,6 milionu lidí, kteří by se museli přestěhovat ze čtvrtí se vzrostlou zelení na nevábnou periferii.

Mezi zatčenými je předák moskevské organizace neparlamentní opoziční strany Jabloko Sergej Mitrochin. „Zadrželi mě a spolu se mnou ještě dalších deset lidí,“ řekl Mitrochin agentuře Interfax. U budovy sněmovny se podle něj sešla více než stovka lidí protestujících proti zákonu o renovaci, který mají poslanci dnes definitivně schvalovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner