V Moskvě vznikne více než 700 nových záchytek, pokud se moskevské oblastní samosprávě podaří obnovit před lety zrušený systém protialkoholních záchytných stanic. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na Jevgenije Brjuna, hlavního psychiatra ruského ministerstva zdravotnictví.

V současné době skončí opilci v nemocnici nebo na policejním oddělení. Záchytky, které původně podléhaly ministerstvu vnitra, Rusko na podzim roku 2011 zrušilo. Péči o opilce pak přenechalo samosprávám a občanským sdružením.

V Moskvě žije 80.000 registrovaných alkoholiků, v Rusku je jich asi 2,7 milionu. Jejich skutečný počet je ale mnohonásobně vyšší.

Podle Brjuna by měly záchytky spravovat resorty zdravotnictví a vnitra. „V těchto zařízeních musí být zastoupena medicína i policie, protože lidé se zde chovají nevhodně a agresivně,“ řekl Brjun. Nový zákon Rusko podle psychiatra nepotřebuje, stačila by prý meziministerská dohoda.

Moskevské oblastní zastupitelstvo bude do konce měsíce čekat na vyjádření zdravotních a bezpečnostních odborníků. Poslanci pak rozhodnou o tom, kdo bude zařízení spravovat a financovat. Projednat musí i dodržování lidských práv v záchytných stanicích a postup s neplnoletými jedinci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner