Havana 8. října (ČTK) – Možný nástupce Raula Castra v čele kubánského státu dnes odmítl americký imperialismus a výzvy USA k politickým a ekonomickým změnám na Kubě. V projevu na vzpomínkové akci k padesátému výročí smrti jedné z nejznámějších postav marxistické revoluce v Latinské Americe Ernesta Che Guevary kubánský viceprezident Miguel Diaz-Canel také kritizoval nátlak USA na venezuelskou vládu a údajné snahy o diskreditaci kubánského turistického průmyslu.

Kuba nebude dělat ústupky vůči své svrchovanosti a nezávislosti, nebude vyjednávat o svých principech, ani nebude souhlasit s stanovováním podmínek, uvedl Diaz-Canel.

Podle agentury Reuters zřejmě reagoval na nedávné prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v OSN řekl, že protikubánské sankce budou zrušeny až tehdy, kdy karibský ostrov zavede demokracii a kapitalismus. Trump také významně snížil počet zaměstnanců na americké ambasádě na Kubě a nařídil reciproční snížení personálu na kubánské ambasádě v USA. Učinil tak poté, co se američtí diplomaté na Kubě stali terčem údajných útoků poškozujících zdraví.

Současný kubánský vůdce, kterému je 86 let, oznámil, že z úřadu odstoupí v únoru. Experti se domnívají, že sedmapadesátiletý Diaz-Canel by se mohl stát první hlavou státu bez příjmení Castro od počátku šedesátých let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner