Mrazivé počasí v posledních dnech v Evropě včetně ČR zabilo nejméně 45 lidí, uvedla agentura AFP. Nejvíce obětí – dvě desítky – hlásí Polsko, kde ale dnes začala rtuť teploměrů stoupat. Vlna mrazu ze Skandinávie také vyvolala řadu dopravních nehod, například na silnicích ve Francii v neděli zahynuly čtyři osoby a dvacítka dalších utrpěla zranění.

Vládní bezpečnostní středisko v Polsku, kde teploty v řadě oblastí klesly na více než 20 stupňů pod nulou, informovalo, že mráz zabil nejméně 20 lidí. V Itálii úřady registrují devět mrtvých v důsledku mrazů, především bezdomovců. Na Slovensku umrzli podle agentury AP dva bezdomovci a dvě osoby takto přišly o život v Bělorusku, kde teplota klesla až na minus 30 stupňů Celsia. V Moskvě umrzli dva lidé a dalších 190 vyhledalo lékařskou pomoc kvůli podchlazení.

Hlavně o lidi bez střechy nad hlavou se jednalo i v Česku, kde si od pátku chladné počasí vyžádalo nejméně šest lidských životů a kde má mrznout i v dalších dnech. Jinde na starém kontinentu, hlavně na západě, mají podle meteorologů naopak mrazy ustupovat.

Organizace Lékaři bez hranic varovala, že je vážně hrožen život tisíců přistěhovalců, kteří se nacházejí ve stanových táborech v Řecku. V těžké situaci jsou i běženci v dalších zemích, například v Srbsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner