Další radnice ve Francii zakázala ženám nosit takzvané burkiny – plavky, které zakrývají tělo včetně hlavy. Po Cannes a Villeneuve-Loubet na jihu země dnes to stejné opatření oznámila radnice obce Sisco na severu Korsiky. O víkendu se tam na pláži strhla ostrá potyčka mezi skupinou místních obyvatel a muslimskými rodinami z nedaleké obce Bastia, informují tamní média.

Rvačka, která si vyžádala pět zraněných a tři spálená auta, vypukla v sobotu večer, když se muslimové ohrazovali proti tomu, že někteří lidé na pláži si fotografují jejich ženy, jak se koupají v burkinách. Incident vyšetřuje policie. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve zdůraznil, že je třeba najít a potrestat viníky tohoto, jak řekl, nepřípustného násilí.

Starosta obce Sisco Ange-Pierre Vivoni, který patří k vládním socialistům, se při vyhlášení dekretu odvolal na dřívější rozhodnutí, které podpořila i justice. Podle radnic Cannes a Villeneuve-Loubet by tento muslimský oděv mohl rušit veřejný pořádek v situaci, kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty.

Série atentátů ve Francii si od začátku loňského roku vyžádala více než 200 mrtvých a oživila protimuslimské nálady. V poslední době se terčem teroristického útoku stalo jihofrancouzské město Nice, kde islamista najel nákladním autem do davu lidí a 85 jich zabil. Nedávno také vtrhla dvojice muslimů, kteří se hlásili k teroristické organizaci Islámský stát (IS), do kostela v Normandii. Zavraždili tam pětaosmdesátiletého kněze, než je policisté zastřelili.

Napětí mezi muslimy a ostatními obyvateli vypuklo na Korsice již loni v prosinci ve městě Ajaccio. Skupina obyvatel tehdy zpustošila v muslimské čtvrti islámskou modlitebnu a poškodila arabskou restauraci. Šlo o odvetu za to, že se hasiči přivolaní den předtím k úmyslně založenému požáru v muslimské čtvrti stali terčem útoku maskovaných mladíků. Při útoku byli dva hasiči vážně zraněni úlomky roztříštěného skla, lehčí zranění utrpěl během zásahu i jeden policista.

Regionální parlament minulý měsíc schválil rezoluci, jejímž prostřednictvím stát vyzval k uzavření všech modliteben muslimských fundamentalistů na autonomní Korsice. Krátce předtím ozbrojená korsická separatistická organizace FLNC pohrozila islámským radikálům, že je připravena proti nim tvrdě zasáhnout.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner