Soud v Londýně dnes poslal do vězení manželský pár muslimského vyznání, který připravoval bombový útok v britské metropoli. Pětadvacetiletý Brit a jeho o rok mladší žena připravovali atentát k letošnímu desátému výročí bombových útoků v londýnské hromadné dopravě. Toho dne, 7. července 2005, čtyři britští islamisté zabili 52 lidí a 700 dalších zranili.

Manželé Mohammad Rehman a Sana Ahmed Khanová měli svatbu v duchu islámských tradic. Věnovali se propagandě radikální organizace Islámský stát a teroristické sítě al-Káida, atentátníky z roku 2005 považovali za své idoly. Pár, zatčený koncem května, vinu popírá.

Mohammad Rehman zamýšlel provést útok na londýnské metro nebo nákupní centrum Westfield. Na sociálních sítích o tom diskutoval pod přezdívkou Silent Bomber. Na Twitteru žádal o názory na to, který cíl si má vybrat: „Obchodní centrum Westfield, nebo londýnské metro? Každá rada bude velmi vítána.“

Rehman doma nahromadil deset kilogramů chemikálií k výrobě bomby. Malou zkušební explozi, kterou provedl na zahradě, si dokonce nafilmoval. K dokončení nálože, kterou chtěl odpálit ve městě, mu zbývalo jen několik málo dní. Podle soudních znalců zbývalo jen nainstalovat rozbušku.

Rehmanovi rodiče netušili, že syn podlehl islámskému radikalismu. Otec, který emigroval z Asie do Británie v roce 1980, prohlásil, že neměl o synově záměru ani ponětí. Mohammadovy rodiče zarazilo pouze to, že poslední měsíce se jejich syn stranil lidí. Jeho matka pro BBC prohlásila, že plánování atentátu synovi „nikdy neodpustí“.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner