Těsná většina Američanů se na muslimskou komunitu žijící v USA dívá stejně jako na jakoukoli jinou skupinu. Muslimů se bojí jen necelých 15 procent dotázaných v průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters.

Průzkum se uskutečnil ve čtvrtek a pátek, tedy bezprostředně po středečních událostech, kdy muslimský pár v kalifornském San Bernardinu ze zatím nejasných důvodů postřílel 14 lidí, a necelé tři týdny po pařížských atentátech se 130 oběťmi na životech.

Jednapadesát procent respondentů se dívá na americké muslimy podobně jako na ostatní komunity, zatímco jen 14,6 procenta z nich má obecně strach.

Názor, že muslimové jsou komunita jako každá jiná, zastává 60 procent voličů Demokratické strany, zatímco mezi stoupenci republikánů ho zastává jen 30 procent dotázaných.

Z více než tisícovky respondentů 34,7 procenta připustilo, že se obává „několika skupin a jednotlivců“ v muslimské komunitě.

Republikánští voliči častěji než demokraté podporovali bedlivější sledování mešit (64 procent ve srovnání s 43 procenty) nebo rovnou uzavření mešit s vazbami na extremisty (69 ku 48 procentům).

Politoložka Amaney Jamalová z Princetonské univerzity řekla, že je prospěšné, když většina populace vnímá muslimy pozitivně, ale varovala před sílícími obavami. „Je-li účelem terorismu vytvořit větší propast mezi muslimy a obyvateli Západu, bohužel slaví úspěch,“ podotkla Jamalová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner