Hasiči zachraňovali plavce, který ve čtvrtek uvízl pod ledem v lomu přírodních jezer na Hádech v Brně. Záchranáři ho do nemocnice přivezli v kritickém stavu. Mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Petra Veselá dnes ČTK řekla, že zařízení respektuje soukromí pacienta a informace o jeho stavu nesděluje.

Zprávu o tonoucím přijalo operační středisko hasičů ve čtvrtek před 16:00. Do akce se zapojil i vrtulník s leteckými záchranáři na palubě.

„Po příjezdu informoval hasiče o situaci kamarád pohřešovaného muže, který si šel údajně zaplavat, potopil se pod led a již nevyplaval. Čtyři hasiči v neoprenech se snažili plavce najít, ale pod ledem byla minimální viditelnost,“ uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Ve dvaceticentimetrovém ledu proto hasiči vyřezali čtyři otvory, kterými postupně prostor pod ledem prozkoumávali. Muže se podařilo najít za 13 minut od příjezdu první jednotky, a to v hloubce asi 2,5 metru. „Ihned byl vyproštěn a předán k resuscitaci záchranné službě. Hasiči ještě zajistili zraněnému tepelný komfort,“ uvedl Mikoška.

Jak řekla ČTK mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková, lékařka na místě muže napojila na umělou plicní ventilaci a okamžitě zahájila resuscitaci. „Zásah proběhl velmi rychle, muže jsme resuscitovali po celou dobu transportu,“ uvedla. Doplnila, že stav muže byl kritický, nemocnice informace o jeho zdravotním stavu na dotaz ČTK dnes odmítla uvést s odkazem na pacientovo soukromí.

Poslední akce, kdy hasiči zachraňovali tonoucího pod ledem, se stala 19. ledna na Vranovské přehradě. Bruslaře se tehdy zachránit nepodařilo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner