Paříž 10. srpna (ČTK) – Podezřelý řidič, kterého francouzská policie zadržela a těžce zranila ve středu poté, co najel do skupiny vojáků, je stále v nemocnici a jeho stav mu neumožňuje, aby se podrobil výslechu. Vyšetřovatelé mezitím pátrají po případných dalších komplicích zadrženého. Informovaly o tom dnes zpravodajské weby Franceinfo a BFMTV s odvoláním na soudní zdroje.

Média za podezřelého označují šestatřicetiletého Alžířana, který zranil šest francouzských vojáků, z toho tři těžce na západopařížském předměstí Levallois-Perret. Policie ho zadržela na dálnici A16, kudy se snažil uniknout na sever směrem k Belgii. Při zásahu jej zranila střelba. Hospitalizován je v severofrancouzském Lille.

Protiteroristický odbor pařížské prokuratury vyšetřuje případ jako „pokus o vraždu úředních osob v rámci teroristické aktivity a ve spolupráci s dalšími pachateli teroristické trestné činnosti“.

Prezident Emmanuel Macron ve středu večer na twitteru „blahopřál policii, která zatkla pachatele útoku“. Vyšetřovatelé ho ale oficiálně stále evidují pouze jako podezřelého, protože zatím stoprocentně nepotvrdila, že útočník z Levallois-Perret je tou samou osobou, která byla zadržena na dálnici.

Zranění vojáci jsou v péči lékařů vojenských nemocnic, většinou utrpěli zlomeniny. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky ve Francii vyžádaly 239 obětí, od poloviny loňského roku cílí – na rozdíl od Británie či Německa, kde také došlo k sérii útoků – hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner