Téměř 185.000 vstupů zaznamenali v hlavním městě organizátoři Pražské muzejní noci, zhruba o 10.000 více než loni. Nejvíc lidí letos navštívilo Letecké muzeum Kbely, Národní technické muzeum, Muzeum Policie České republiky nebo Botanickou zahradu, uvedla Pavla Suchánková z Národního muzea, které patří k pořadatelům akce.

Pražská muzejní noc se letos konala počtrnácté, zapojilo se do ní 79 objektů. Brány muzeí, galerií a dalších kulturních institucí se otevřely v sobotu v 19:00, akce skončila v jednu hodinu ráno. Expozice a výstavy doplnila řada doprovodných akcí včetně komentovaných prohlídek, koncertů, projekcí, výtvarných dílen a workshopů.

Kromě tradičních galerií a muzeí měli návštěvníci velký zájem i o prohlídku budovy Českého rozhlasu, který v sobotu muzejní noc propojil s dnem otevřených dveří. Lidé se mohli podívat například do studií, diskutovat s moderátory nebo navštívit výstavu historické audiotechniky. Součástí akce byla hudební scéna na venkovním pódiu v Balbínově ulici. Velké množství lidí navštívilo i Národní památník na Vítkově.

Dopravu mezi jednotlivými body zdarma zajistilo deset speciálních autobusových linek pražského dopravního podniku se 72 zastávkami. „Celkem bylo uskutečněno 544 spojů a autobusy podle jízdních řádů najely cca 7600 kilometrů,“ dodala Suchánková.

Zájem o páteční Noc kostelů v Brně byl veliký. Do 43 církevních staveb přišlo odhadem 100.000 lidí, další tisíce lidí navštívily kostely v brněnské diecézi, celkem jich bylo přístupných 180. Velký zájem byl také o novinku, což byla jízda speciální tramvají okolo historického centra. Zastavovala u jednotlivých kostelů a lidé mohli rozprávět s biskupem Vojtěchem Cikrlem a několika dalšími osobnostmi veřejného života, řekla dnes ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

V pátečním pozdním odpoledni vyrazily ke kostelům převážně děti s rodiči. „Byly pro ně připravené soutěže, tvůrčí programy, hry a divadelní představení. Z Moravského náměstí mohly dvojice dětí již poosmé vyrazit do pátrací soutěže pro malé detektivy,“ uvedla Jandlová.

Dospělí měli největší zájem kromě jízdy tramvají o místa, která jsou obvykle nepřístupná. Například kostelní věže, ale i kůry, sakristie, rajské zahrady či krypty. Lidé si mohli poslechnout varhanní koncerty, nebo naopak v některých kostelech rozjímat pouze při svitu svící, případně ještě za doprovodu varhan.

„Letošní Noc kostelů se v brněnské diecézi velmi vydařila a lidé byli spokojení. Po několika propršených letech vyšlo i počasí, díky kterému lidé měli například velmi dobrý rozhled z věží,“ uvedla Jandlová.

Noc kostelů se konala i na mnoha dalších místech po celé republice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner