Pražský hrad s velkou pravděpodobností nezavede bezpečnostní rámy u vstupu do katedrály sv. Víta. Záležet bude na bezpečnostní situaci a na tom, jak se podaří technicky zlepšit bezpečnostní kontroly při vstupu do hradního areálu, tvrdí prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Vítá to podle něj i církev, protože instalace rámů by s sebou přinesla zpoplatnění vstupu do katedrály pro všechny návštěvníky.

O instalaci rámů uvažovalo vedení Hradu údajně z bezpečnostních důvodů. V létě ale byly zavedeny vstupní kontroly do celého hradního areálu a kontrolní místa by měla být postupně vybavena moderní technologií včetně bezpečnostních rámů a kamerovým systémem. Hrad na to mimo jiné dostal příspěvek 100 milionů korun od ministerstva obrany. Mynář již na začátku listopadu řekl, že kontrola „vnějšího perimetru“ by mohla být dostatečná. Tématem se zabývala i schůzka bezpečnostních expertů Hradu, na které byli například zástupci Hradní stráže, vojenské kanceláře nebo útvaru pro ochranu prezidenta.

„Většina odborníků se přiklání k tomu, že pokud uděláme bezpečnostní pointy typu rámů a kontrol na bodech širšího perimetru, tak do katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha by ty rámy snad nemusely přijít,“ řekl Mynář. Změnu v záměru podle něj vítá církev, protože rámy by znamenaly „zásah do programu“ katedrály. „To znamená, že bychom museli zpoplatnit katedrálu pro všechny návštěvníky a neslo by to s sebou další opatření,“ poznamenal.

Definitivní rozhodnutí podle něj ještě nepadlo, ale kancléř se „na 90 procent“ přiklání k tomu, že po vybavení kontrolních stanovišť vedení Hradu od rámů v katedrále upustí. Poznamenal, že prý bude záležet také na vývoji bezpečnostní situace v Evropě a v České republice. Pokud by se zhoršila, bezpečnostní rámy ve vstupu do katedrály by se mohly rychle objevit.

Srpnové zavedení bezpečnostních kontrol na Hradě vyvolalo silnou kritiku. Ve frontách čekali lidé hlavně zpočátku i desítky minut. Hrad se brání, že tak reaguje na bezpečnostní hrozby a údajně se snaží zajistit bezpečí návštěvníků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner