Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura svolal na červenec další kolo syrských rozhovorů. Jednat se má začít 10. července, delegace mají do Ženevy dorazit den předtím. Minulé, šesté kolo se konalo v květnu, ale nepřineslo průlom v řešení syrského konfliktu.

Podle dnešního prohlášení de Misturova úřadu chce zmocněnec, aby rozhovory pokračovaly také v srpnu a září. Minulá kola jednání byla zprostředkovaná a de Mistura při nich vyjednával odděleně s delegacemi opozice a vlády.

Kromě hlavních jednání o ústavních a právních aspektech ukončení konfliktu, který trvá do roku 2011, se v červenci sejdou také expertní skupiny, o nichž se rozhodlo v květnu. De Mistura požádal pozvané, aby se na rozhovory dobře připravili.

Podle zmocněnce mají být čtyřmi hlavními tématy boj proti terorismu, předání moci, příprava nové ústavy a voleb.

Boje v Sýrii si vyžádaly přes 300.000 obětí a vyhnaly z domovů více než polovinu obyvatel země. Přes pět milionů z nich je v cizině.

Syrská armáda dnes ohlásila dvoudenní přerušení bojových operací v jihosyrské Dará. Právě zde začaly v roce 2011 boje a v minulých dnech odtud byla hlášena nová vlna násilí. Dočasné příměří bylo v Dará díky zprostředkování Íránu, Ruska a Turecka vyhlášeno také v květnu, ale boje pak byly obnoveny.

Jak uvedla agentura AP, Damašek ohlašuje místní příměří tehdy, když nabízí povstalcům amnestii. Podle západních zdrojů AP v Jordánsku pokračují rozhovory o zklidnění bojů na syrském jihu. Účastní se jich zástupci USA, Ruska a Jordánska. Cílem je vytyčit území kontrolované protivníky tak, aby byla zajištěna kontrola hranice s Jordánskem.

Boje pokračují také v severosyrské Rakce. Arabsko-kurdská koalice, která se snaží dobýt tuto baštu radikálů z organizace Islámský stát (IS), postoupila do dalších čtvrtí na západě a východě města a jejím bojovníkům se podařilo osvobodit několik civilistů uvízlých v bojových zónách. IS podle AP brání civilistům z města odejít a chce je použít jako lidské štíty.

Ofenzíva proti Rakce začala 6. června. Osvobozujícím jednotkám pomáhá letecká koalice, jíž velí USA. Od začátku bojů byl IS vytlačen z nejméně tří městských čtvrtí. Podle exilových opozičních zdrojů bylo za deset dní při náletech připraveno o život přes 100 civilistů a stovky dalších byly zraněny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner