Po dnešním rozsudku soudu v polské Vratislavi se zřejmě rozhoří spor, zda spálení loutky symbolizující Žida patří do svobody projevu, kterou bychom měli za všech okolností hájit, nebo se jedná o společensky velice škodlivý čin, jak si myslí i soudce, který za to poslal obžalovaného v zatím nepravomocném rozsudku na deset měsíců do vězení.

Obžaloba sice považovala spálení loutky za jasnou narážku na vyhlazování Židů, nicméně navrhla trest veřejně prospěšných prací. Soudce se však rozhodl poslat souzeného za mříže jako muže „následujícího nejhorší nacistické vzory“.

„Je to konání proti polskému národu. Je ostuda, že polský soudce v polském soudu odsoudil vlastence,“ okomentoval verdikt odsouzený a řekl, že se odvolá. „Měl jsem být zproštěn viny, protože jednám v zájmu národa a v jeho jménu,“ prohlásil.

Obžalovaný ujišťoval, že ho nevedla nenávist k Židům. Terčem měl prý být americký finančník George Soros, a to nikoliv kvůli židovskému původu, ale „protože financuje islamizaci Evropy a Polska“. Nicméně na záznamu z akce byl slyšet pokřik „Pálíme loutku Žida“.

Spálení loutky Žida během vratislavské demonstrace proti migraci, uspořádané krajně pravicovým uskupením ONR, se dostalo do desítky nejhorších antisemitských výstřelků v loňském roce ve světě, dodala televize TVN 24.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner