Při oslavách státního svátku 17. listopadu se bude demonstrovat pro migraci i proti uprchlíkům. Mělo by se konat i shromáždění proti prezidentu Miloši Zemanovi. Prezident si půjde připomenout události ze 17. listopadu let 1939 i 1989 na pražský Albertov, řekl ČTK hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle iniciativy Proti projevům nenávisti se prý Zeman domluvil na společné akci k výročí 17. listopadu s Blokem proti islámu, který aktivně vystupuje proti uprchlické vlně. Blok proti Islámu pořádá demonstraci „na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám“ ve 14:00 na Albertově. Na svém facebookovém profilu skupina uvedla, že se Zeman rozhodl jejich demonstraci navštívit. Původní akce se měla konat na Hradčanském náměstí. Kvůli Zemanovi, který slíbil se vrátit na Albertov, kde se loni střetl s několika sty demonstranty, se ale demonstrace přemístila. „Rozhodli jsme se jít za svým prezidentem. Vyjádřit mu podporu ústy našich řečníků Martina Konvičky, Marka Černocha a dalších přímo na Albertově,“ uvedl Blok proti islámu.

Ovčáček ČTK potvrdil, že se Zeman 17. listopadu odpoledne na Albertov chystá. Zda se zúčastní demonstrace, ale nekomentoval s tím, že Hrad žádnou demonstraci nepořádá. Poznamenal, že „Albertov je otevřený“ pro všechny demonstranty.

Účast Zemana na akci Bloku proti islámu iniciativa Proti projevům nenávisti kritizuje. „Tento krok hodnotíme jako velmi nebezpečný precedens, kdy hlava státu spolupracuje s organizací, která mimo jiné chce rušit ústavní hodnoty v této zemi,“ uvedla iniciativa v prohlášení.

Chystá proto protiakci. Průvod s názvem „Tahle země není naše“ s podtitulem „Refugees welcome“ (Uprchlíci vítejte) měl původně mířit z náměstí Míru na Václavské náměstí a dál na náměstí Republiky. „Teď je jisté, že se projdeme i na Alberov, abychom panu prezidentovi ukázali, že není možné se spojovat s extremisty,“ uvedl mluvčí iniciativy Jakub Hein. Jejich cílem prý bude, aby byli vidět a slyšet, ne však vyvolávat konflikty.

Další aktivisté mají v plánu na Národní třídě uspořádat akci Karta pro příštího prezidenta. Její účastníci na ní budou mít možnost na karty napsat jméno osobnosti, kterou by rádi viděli jako nástupce Zemana. Obě akce by se měly později spojit v jeden průvod. Svou demonstraci pořádá i krajně pravicová Národní demokracie, zaměřena bude proti polistopadovému vývoji a proti Evropské unii.

Výročí 17. listopadu se loni proměnilo ve velkou demonstraci proti Zemanovi, který proti sobě před rokem poštval část veřejnosti některými svými výroky. Na Národní třídě se sešly tisíce lidí s červenými kartami symbolicky vystavující prezidentovi stopku. Na Albertově pak demonstranti při odhalování plakety připomínající průvod z roku 1989 na Zemana pískali a házeli vajíčka.

Kromě demonstrací se letos uskuteční i klasické připomínky historických událostí z roku 1939, které vedly k uzavření vysokých škol nacisty, i z roku 1989, které stály za pádem komunistického režimu v Československu. Vzpomínkovou akci na Národní třídě například plánují představitelé sociální demokracie v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Budou se také konat mše, a to i za účasti kardinála Dominika Duky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner