Sebevražedný atentátník zaútočil dnes na čínské velvyslanectví v kyrgyzské metropoli Biškeku. Zahynul pouze útočník, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP. Tři další lidé utrpěli zranění. Automobil vybuchl, když s ním řidič kolem 10:00 místního času (06:00 SELČ) najel do brány ambasády. Čína incident odsoudila jako extremistický útok.

„Zahynul jen sebevražedný atentátník, dva členové ostrahy byli zraněni,“ uvedl kyrgyzský vicepremiér Ženiš Razakov. Lehké zranění utrpěla podle agentury AFP ještě třetí osoba. Všechny oběti jsou Kyrgyzové, zdravotní újmu neutrpěl nikdo z čínských diplomatů.

Agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva zdravotnictví napsala, že zranění jsou středně vážná a neohrožují život. „Lékaři u postižených diagnostikovali podlitiny a otřes mozku,“ upřesnilo ministerstvo.

Mluvčí Státního výboru národní bezpečnosti Rachat Sulajmanov zatím odmítl potvrdit, že šlo o terorismus. „Ještě nelze jednoznačně tvrdit, že šlo o teroristický útok, příčiny exploze se zjišťují,“ řekl agentuře TASS.

Detonace byla podle svědků natolik silná, že byla slyšet prakticky ve všech čtvrtích Biškeku. Budova velvyslanectví i domy v jejím okolí utrpěly značné škody. Kusy útočníkova automobilu značky Mitsubishi výbuch rozmetal do vzdálenosti 200 až 300 metrů.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jingová označila podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Pekingu událost za „extremistický a agresivní útok“. Dodala, že Čína vyzývá kyrgyzské úřady k pečlivému vyšetření případu.

Zaměstnanci zastupitelského úřadu byli po incidentu evakuováni a oblast kolem čínské ambasády, která se nachází v jižní části kyrgyzské metropole, policie izolovala.

Kyrgyzstán je chudá, převážně muslimská země s šesti miliony obyvatel. Nezřídka jsou tam zadržováni islamisté podezřelí ze spojení s radikální organizací Islámský stát (IS), která získává nové bojovníky i ve středoasijských státech. V oblasti působí i militantní protičínská ujgurská skupina. V roce 2014 kyrgyzská pohraniční stráž zabila 11 domnělých členů této organizace, kteří ilegálně překročili čínsko-kyrgyzskou hranici.

V roce 1998 vstoupil Kyrgyzstán jako první z někdejších středoasijských sovětských republik do Světové obchodní organizace (WTO), čímž se stal i regionálním centrem obchodu s Čínou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner