Ralsko (Českolipsko) 17. srpna (ČTK) – Na demolice zchátralých objektů v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku bude Liberecký kraj podle hrubých odhadů potřebovat 150 milionů korun. Už loni nechal kraj zbourat nebezpečné ruiny někdejšího kulturního domu, letos by měly jít k zemi i tři objekty bývalého generálního štábu. Na demolici má kraj v rozpočtu připraveno deset milionů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí krajského úřadu Markéta Žitná.

„Z velké části se jedná o finanční prostředky z vyšších daňových příjmů loňského roku a předpokládám, že podobná podpora na vyčištění prostoru bude vyčleněna i v příštím roce. V Ralsku se nachází přes 170 budov a dvacet z nich je v blízkosti obydlené části Ploužnice, a ty je potřeba co nejdříve zdemolovat,“ doplnila náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO). I v příštích letech se chce podle ní kraj zaměřit přednostně na budovy, které by mohly hrozit zřícením.

Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k lokalitám nejzatíženějším pobytem sovětských vojsk. Největším problémem je letiště Hradčany, kde byla kontaminována podzemní voda i zemina – hlavně leteckými palivy. Liberecký kraj převzal část bývalého vojenského prostoru od státu v roce 2007.

S pozemky získal i 179 objektů, většinou ruin, které je třeba zlikvidovat. První dvě šly k zemi loni. Zbourání budov nedokončeného kulturního domu stálo 3,5 milionu korun. Po zkušenostech z loňského roku vypsal kraj veřejnou zakázku v režimu design & build. Což znamená, že dodavatel zajistí nejen samotnou demolici, ale také zpracování realizační dokumentace a statický návrh prací. „Právě u budovy bývalého kulturního domu jsme díky tomu ušetřili asi milion korun,“ řekl hejtmanův náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

V následujících letech chce Liberecký kraj odstranit další objekty včetně asfaltových a betonových ploch. „Objektů v dezolátním stavu jsou v prostoru desítky a jejich možné další využití je vzhledem k stavu opravdu nereálné. Prioritně se zaměřujeme na demolice těch nejhorších, u kterých hrozí enormní riziko zřícení,“ dodal hejtman Martin Půta (STAN). Do tří let přitom chtějí zchátralé objekty ve své části prostoru zbourat i Vojenské lesy a statky, které část pozemků spravují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner