Několik stovek lidí se dnes sešlo v Moskvě na demonstraci zakázaného hnutí Otevřené Rusko exilového politika a někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Demonstranti se snažili dostat před vládní budovu s dopisem, v němž vyzývají prezidenta Vladimira Putina, aby se příští rok neucházel již počtvrté o post hlavy státu, informovala agentura AP.

Moskevská demonstrace je jednou ze zhruba desítky, které na dnešek svolalo pod heslem „Máme toho dost“ hnutí Otevřené Rusko, jehož činnost ve čtvrtek místní úřady zakázaly. Hnutí z exilu založil někdejší nejbohatší občan Ruska a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij, který už ve čtvrtek na sociálních sítích napsal, že právě připravované demonstrace jsou důvodem spěšného rozhodnutí ruských prokurátorů hnutí zakázat.

Už před začátkem demonstrace se v centru Moskvy shromáždily stovky příslušníků pořádkové policie, uvedla agentura Reuters.

Příznivci hnutí se sešli také v Petrohradu, asi desítku jich tam policie zadržela. Podle serveru OVD-info policie zadržela také 16 demonstrantů ve městě Kemerovo na Sibiři. O zatýkání na moskevském shromáždění zatím žádné informace nejsou.

Chodorkovskij si odpykal deset let v ruském vězení za finanční podvody a rozsáhlé krádeže ropy. V roce 2013 byl na základě Putinovy milosti propuštěn a odjel do západní Evropy, kde teď žije. Své věznění považuje za politickou mstu režimu. Kreml dodnes veřejně prohlašuje, že Chodorkovskij není žádný politik, ale „obyčejný zloděj“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner