Více než 250 kusů armádní, bezpečnostní či záchranářské techniky ve statických ukázkách i v akci mohou vidět návštěvníci Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR, které dnes začaly na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Velkými lákadly jsou americké bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer. Tento letoun disponující technologii stealth, díky níž umí být neviditelný pro radary, je v Mošnově poprvé. Diváci viděli například také osvobození uneseného letadla.

Přestože od dopoledne hustě prší, program, který je podle pořadatelů nejbohatší v šestnáctileté historii, to nijak neovlivnilo. Počasí se ale zřejmě odrazilo na návštěvnosti.

Na Dny NATO přijel i premiér Bohuslav Sobotka. Svou přítomnost zdůvodnil tím, že jde o největší bezpečnostní přehlídku v Evropě a otázka bezpečnosti je dnes mimořádně aktuální. Premiér řekl, že je velice rád, že ve státním rozpočtu na příští rok, který bude příští týden schvalovat vláda, je na obranu vyčleněno více než 52 miliard korun. Letos to bylo zhruba o čtyři miliardy méně.

„Čili pokračujeme v tom slibu, který jsme dali, zvyšujeme výdaje na obranu, nejenom na obranu, ale taky posilujeme rozpočty policie, bezpečnostních služeb. Dnešní svět bohužel není bezpečné místo, Česká republika s tím musí počítat a musí se na to připravit,“ řekl Sobotka. Připomněl, že Česko je podle průzkumu šestou nejbezpečnější zemí na světě.

„Občané volají po tom, aby bylo bezpečno, kladou různé otázky, do jaké míry je Česká republika připravena. O to je důležitější, aby lidé viděli techniku v praxi, aby viděli, jak naši vojáci s technikou zacházejí, jak ji používají,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický. Česká armáda má podle něj na akci zhruba 1000 vojáků, 20 kusů letecké a 300 kusů pozemní techniky.

První zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun říká, že pro prezentaci armády jsou Dny NATO velice důležité. „Za prvé armáda se tady může prezentovat sama o sobě se svými lidmi a technikou, za druhé se tady může prezentovat s dalšími složkami bezpečnostních sborů, policií, hasiči, městskou policií, záchranáři a tak dále,“ uvedl Baloun. Akce podle něj velice sbližuje lidi ze zúčastněných států. „Potkávají se tady piloti, lidi z pozemního vojska, ze štábů,“ dodal.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich účastní vojenské, bezpečnostní a záchranářské jednotky z rekordních 21 zemí, speciální partnerskou zemí je letos Německo. Na akci je vstup zdarma.

Operátor speciální policejní linky Michal Tichý sdělil, že v okolí Mošnova se sice ráno tvořily kolony, dopravní situace ale byla o poznání klidnější než v jiných letech. Kolony měřily do kilometru a tvořily se až u sjezdů k letišti. „Téměř se to blíží plynulosti. Oproti ostatním rokům bych řekl zatím nejlepší stav. Myslím si, že počasí odradilo spoustu lidí,“ řekl Tichý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner