Na východě Ukrajiny pokračuje porušování příměří, což je v poslední době stále častější. Kyjev oznámil smrt jednoho vojáka, který je prvním příslušníkem vládních sil zabitým v listopadu při palbě proruských povstalců. Pět dalších vojáků utrpělo zranění.

Mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko dnes v Kyjevě sdělil, že proruští povstalci v uplynulých 24 hodinách porušili klid zbraní ve 21 případech. V této souvislosti uvedl, že při ostřelování vesnice Hranitne ručními zbraněmi, včetně granátometů, přišel o život jeden voják.

Sdělil také, že od středy bylo zraněno dalších pět vojáků. Dva z nich zasáhl výbuch nastražené trhaviny.

Lysenko připustil, že příslušníci ukrajinských ozbrojených sil také stříleli, ale pouze v odvetě. „Naši bojovníci byli několikrát přinuceni opětovat palbu,“ řekl.

Na základě dohody dosažené při jednáních v běloruské metropoli Minsku vstoupilo 1. září v platnost příměří. V následujících dvou měsících palba až na výjimečné incidenty postupně ustala a byl zahájen odsun těžkých zbraní z bojových linií. Tento dohodami předpokládaný bod ale zatím dokončen nebyl a od přelomu října a listopadu je případů o porušování klidu zbraní hlášeno více.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner