Tisíce lidí při demonstracích na Haiti požadovaly odchod dočasného prezidenta Jocelermea Priverta. Ten měl podle dohody o tomto víkendu opustit úřad a umožnit nástup zvoleného prezidenta. Hlasování je ale stále odkládáno. Kritici vyčítají Privertovi, že se nelegálně snaží držet u moci, píše agentura AP.

Desetimilionové Haiti, jedna z nejchudších zemí světa, prochází krizovým obdobím. První kolo prezidentských voleb se konalo loni v říjnu, ale kandidáti opozice jeho výsledek odmítli uznat. Druhé kolo plánované na letošní leden bylo odloženo. Kvůli odkladu se ovšem země dostala do mocenského vzduchoprázdna, když začátkem února skončil mandát prezidenta Michela Martellyho.

Parlament proto v únoru zvolil dočasným prezidentem někdejšího šéfa Senátu Priverta. Ve svém projevu po složení přísahy Privert slíbil, že udělá vše proto, aby zemi řádně dovedl k hlasování naplánovanému na 24. dubna. Ke 14. květnu pak měl odstoupit z funkce a předat moc nově zvolené hlavě státu.

Hlasování je ale neustále odkládáno. Privert uvedl, že by se volby mohly konat v říjnu. Rada bezpečnosti OSN vyjádřila v sobotu „hluboké zklamání“ nad zablokováním volebního procesu na Haiti.

Při sobotní demonstraci nespokojenci pálili pneumatiky a rozbíjeli okna aut. Policie proti nim zasahovala vodními děly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner