Šanci získat mezinárodní cenu nesoucí jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla mají členka jezídské komunity z Iráku Nadja Muradová, srbská novinářka a aktivistka Gordana Igričová a Mezinárodní institut lidských práv z Francie. Oznámili to dnes v Praze organizátoři ceny. Letošní cena za obranu lidských práv, čtvrtá v pořadí, bude udělena 10. října ve Štrasburku.

Nadja Muradová je odvážná žena z jezídské komunity, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty takzvaného Islámského státu, uvedl předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy Pedro Agramunt. O útoku proti jezídům Nadja promluvila loni v prosinci v Radě bezpečnosti OSN s požadavkem na ochranu jezídů a zastavení jejich genocidy. Dnes žije v exilu.

Srbská novinářka Gordana Igričová pracuje už dvě desítky let, od doby balkánských válek, na vytváření balkánské sítě investigativních novinářů. Je držitelkou několika žurnalistických cen. Mezinárodní institut lidských práv je francouzské sdružení se sídlem ve Štrasburku. Po celém světě má zhruba 300 členů včetně univerzit, vědců a aktivistů na poli lidských práv. Založil jej René Cassin z peněz, jež získal s Nobelovou cenou míru v roce 1968.

Loňskou laureátkou ocenění, které má vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv, je dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku a držitelka Sacharovovy ceny za svobodu myšlení Ljudmila Alexejevová.

Cenu Václava Havla za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Knihovna Václava Havla pořádá tradičně na počest laureáta v Praze mezinárodní konferenci, aby širší veřejnost seznámila s jeho přínosem v oblasti prosazování lidských práv. Ta letošní se skuteční 12. října v Pražské křižovatce, zúčastní se jí dva dosavadní laureáti ceny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner