Na íránsko-pákistánském pomezí přišlo ve středu o život 10 íránských pohraničníků. K útoku se přihlásila ozbrojená skupina Džajš al-Adl, informovala íránská agentura Tasním. Podle íránské policie nese za atentáty v konečném důsledku odpovědnost pákistánská vláda.

Incident se odehrál ve východoíránské provincii Sístán a Balúčestán, která je domovem v Íránu menšinového sunnitského etnika Balúčů. Oblast také představuje křižovatku pro pašování narkotik z Pákistánu a Afghánistánu na západní trhy.

Íránské zdroje tvrdí, že sunnitskou skupinu Džajš al-Adl (v překladu Armáda spravedlnosti) tvoří převážně pašeráci drog a bandité. Pocházejí z Pákistánu a hlásí se k sunnitské větvi islámu. Cítí tedy nevraživost vůči většinovým íránským šíitům a mají na svědomí i obdobná přepadení pohraničních hlídek v minulosti.

Podle agentury Reuters chce Džajš al-Adl svými útoky upozornit na to, co považuje za diskriminaci sunnitských muslimů a etnických Balúčů v oblasti. Skupina je napojena na sunnitské povstalecké hnutí Džundalláh, které bojuje za práva sunnitských Balúčů v Íránu i Pákistánu. Při střetech s podobnými ozbrojenými skupinami v Íránu v posledních letech zahynuly tisícovky vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner