Jedna ze tří koaličních stran na Islandu dnes oznámila, že se rozhodla odejít z vlády. Zemi tak možná čekají další předčasné volby, necelý rok poté, co předchozí kabinet padl kvůli skandálu kolem takzvaných Panamských dokumentů, které odhalovaly praktiky převádění peněz do daňových rájů a v nichž figurovalo také jméno někdejšího premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Nynější premiér Bjarni Benediktsson se teď zase dostal do problémů, když se ukázalo, že jeho otec se zastal usvědčeného pedofila a Benediktsson se tuto skutečnost snažil zatajit.

Vládní strana Jasná budoucnost uvedla, že „ve vládě došlo k vážnému porušení důvěry“. Z koalice, kterou Jasná budoucnost tvořila společně s Benediktssonovou Stranou nezávislosti a stranou Vidreisn (Reforma), se proto po devíti měsících stahuje.

„Ve světle této situace se strana Vidreisn domnívá, že nejlepším řešením bude okamžitá výzva k uspořádání nových voleb,“ uvedla třetí koaliční strana ve svém prohlášení.

Agentura Reuters uvedla, že otec premiéra Benediktssona napsal dopis, v němž doporučuje, aby „byla obnovena čest“ jeho dávného přítele, který byl usvědčen z pedofilie. Podle starých islandských pravidel je možné vrátit odsouzenci jistá občanská práva, například možnost kandidovat na veřejný úřad, pokud ho dopisem podpoří alespoň tři „úctyhodní občané“.

Islanďané byli ale zděšeni, když vyšlo najevo, že premiérův otec podpořil takovým dopisem Hjaltiho Sigurjóna Haukssona, který byl shledán vinným, že téměř každý den po dobu 12 let znásilňoval svou nevlastní dceru, píše Reuters.

Islandská vláda pak byla kritizována za snahu celou věc utajit, když odmítla zveřejnit, kdo doporučující dopis napsal. Zatímco premiér o tom byl informován už v červenci, na veřejnost se tato skutečnost dostala až tento týden ve čtvrtek.

Benediktsson byl v předchozí vládě ministrem financí a předsedou stávajícího kabinetu se stal i přesto, že jeho jméno se rovněž objevilo v Panamských dokumentech. Vlastnil offshoreovou firmu v daňovém ráji na Seychelách.

Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nezákonné. Dokumenty, které unikly z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca ale podle expertů mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, obchodech s drogami a dalších zločinech.

Premiérův otec se ve čtvrtek za napsání dopisu ve prospěch usvědčeného pedofila omluvil. Řekl, že Hauksson mu předal předem napsaný dopis, pod který on se „pouze podepsal“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner