Předčasné parlamentní volby na Islandu vyhrála středopravá Strana nezávislosti, která obdržela přes 30 procent hlasů. Nejvýraznější opoziční strana Piráti skončila po sečtení třetiny volebních lístků na třetím místě s více než 13 procenty hlasů. Zatím není jasné, zda budou mít pravicové strany dostatek sil k sestavení nové vládní koalice.

Strana nezávislosti by podle nynějších výpočtů měla mít v 63členném parlamentu 21 mandátů. Její dosavadní partner – centristická Pokroková strana – zaznamenala vysoké ztráty a bude zastoupena zřejmě jen sedmi poslanci. Dohromady tak mají jen 28 křesel, což je méně než potřebná nadpoloviční většina 32 mandátů.

Samotní Piráti mají devět míst. Společně s třemi středolevými stranami, s nimiž uzavřeli už před volbami dohodu o společném vytvoření vlády, mají rovněž 28 křesel, upozornila agentura AFP. Součástí koalice jsou Levice-Zelení, kteří jsou druzí s deseti mandáty.

Rozhodujícím činitelem tak zřejmě bude centristická Obroda, která má sedm poslanců a může dopomoci první či druhé skupině k většině.

Vzestup Pirátské strany souvisí s obrovským rozčarováním Islanďanů z tradičních politických stran po finančním krachu země v roce 2008. Pirátům, kteří ve volbách nakonec neuspěli tak, jak chtěli, pomohl i letošní skandál kolem takzvaných Panamských dokumentů, do něhož byl zapleten i tehdejší premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, který kvůli tomu v dubnu odstoupil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner