Brusel 31. března (zpravodaj ČTK) – Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance se scházejí v Bruselu. Schůzka byla na dnešek přesunuta z původního termínu v příštím týdnu proto, aby se jí mohl poprvé zúčastnit nový šéf americké diplomacie Rex Tillerson.

Jedním z témat dnešního jednání tak bude snaha především evropských zemí aliance „posílit transatlantickou vazbu“ a zvyšovat své obranné výdaje směrem k dlouhodobě doporučovaným dvěma procentům hrubého domácího produktu.

Američané na takový vývoj tlačí s poukazem na komplikovanou mezinárodní situaci už delší dobu, výrazněji ale jejich slova znějí především od nástupu nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Jasně se v tomto smyslu právě v Bruselu vyjádřil v polovině února americký ministr obrany James Mattis.

Diskutovat se ale bude také o alianční roli při boji s terorismem a podpoře partnerů v této oblasti. Na programu je také vývoj na Ukrajině a alianční podpora reforem v této zemi.

Společně s partnery z Finska a Švédska a představitelkou EU Federicou Mogheriniovou mají ministři zahraničí NATO zhodnotit důsledky ruského vojenského posilování na východě Evropy i jinde.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner