Turecké bezpečnostní síly v převážně kurdském Diyarbakiru na jihovýchodě země použily slzný plyn proti demonstrantům, kteří protestují proti výsledkům dnešních předčasných parlamentních voleb. Informovala o tom agentura Reuters. Hlasování jasně vyhrála vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která zřejmě bude mít v parlamentu absolutní většinu, zatímco prokurdsky orientovaná Demokratická strana lidu (HDP) několik procentních bodů ztratila, do zákonodárného sboru se zřejmě nakonec jen těsně dostane.

Několik desítek demonstrantů, z nichž někteří házeli kamením, zablokovalo ulici v blízkosti centra největšího města na jihovýchodě Turecka, které je zároveň metropolí provincie Diyarbakir. Do ulic je vyhnal výsledek voleb, ve kterých se HDP nebezpečně přiblížila k hranici deseti procent nutných pro vstup do parlamentu. V červnu přitom prokurdská strana získala 13 procent hlasů, do zákonodárného sboru tak pronikla poprvé. Zda se tam dostane i nyní, zůstává zatím otevřené.

Hlasování se především na jihovýchodě země konalo za přísných bezpečnostních podmínek. Do ulic byly vyslány obrněné policejní vozy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner