Ajaccio 4. prosince (ČTK) – V nedělním prvním kole místních voleb na Korsice výrazně posílili nacionalisté, kteří jsou na tomto francouzském středomořském ostrově u moci už od roku 2015. Jejich vůdci dnes požadovali zahájení dialogu s Paříží s cílem získat pro Korsiku větší autonomii. Prozatím ale vyloučili, že by usilovali o úplnou nezávislost ostrova po vzoru katalánských separatistů.

Koalice nacionalistů a zastánců autonomie Pè a Corsica (Pro Korsiku) získala podle agentury AFP 45,36 procenta hlasů. Druhé kolo se bude konat 10. prosince.

Nacionalisté chtějí podle AFP postupně prosadit ještě širší autonomii ostrova, jenž je nyní autonomním krajem Francie se zvláštním statusem. Požadují například, aby korsičtina byla druhým oficiálním jazykem, a také amnestii pro „politické vězně“, tedy většinou radikální nacionalisty odpykávající si tresty za násilnosti.

Korsika, kde žije 330.000 obyvatel, zažívá v posledních letech po desetiletích násilností období stability. Vlnu násilí zde rozpoutala po svém vzniku v roce 1976 Korsická národně-osvobozenecká fronta (FLNC) a další organizace. Terčem atentátů byly především objekty považované za symboly francouzské moci – kasárna či policejní stanice a domy lidí z kontinentální Francie.

FLNC se nicméně v prohlášení, které vydala v červnu 2014, „rozhodla jednostranně zahájit proces demilitarizace a postupného vykročení z ilegality“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner